15 tipov na čistenie domácností od profesionálov

Kto sa necíti lepšie, keď príde domov do čistého, usporiadaného domu bez neporiadku?

Cistenie-zaluzii

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, či stres, ktorý pociťujete, keď nemáte doma upratané tak, ako by ste chceli, je len vo vašej hlave, veda nás ubezpečuje, že nie je. Pravdou je, že keď máme doma neporiadok, cítime sa viac vystresovaní a znepokojení. Výskum odhaľuje, že neporiadok má negatívny vplyv na naše vnímanie domova a našu subjektívnu pohodu. A jedna štúdia dokonca zistila zvýšenie depresívnych nálad a vyššiu hladinu stresového hormónu kortizolu u žien, ktorých domáce prostredie bolo neupratané. Udržiavanie čistoty a poriadku v domácnosti je jednoduchý spôsob, ako znížiť každodenný stres, ale aj samotné upratovanie môže niektorých z nás znepokojovať.

Soda-bikarbona

Pocit, že nevieme, kde začať alebo ako často musíme vykonávať určité domáce práce, nás môže zastaviť v našom úsilí. Spýtali sme sa preto Pulirio odborníkov na upratovanie na ich najlepšie tajomstvá týkajúce sa upratovania domácnosti. Využite tieto profesionálne tipy na upratovanie, aby ste získali a udržali žiarivú domácnosť. Najlepší spôsob, ako sa pripraviť na úspešné upratovanie, je uistiť sa, že máte správne nástroje na prácu.

Dobrou správou je, že na udržanie čistoty v domácnosti nepotrebujete veľa drahých výrobkov. Najlepšou voľbou je zostaviť si zásobník s niekoľkými základnými a spoľahlivými položkami. Niektoré z našich tipov sú prekvapivé, avšak všetky vám pomôžu zefektívniť rutinné upratovanie a viac si užívať svoj domov.

1. Ignorujte neporiadok

Toto tajomstvo vás možno prekvapí, ale myslite naň z pohľadu profesionálneho upratovača. Ich úlohou nie je triediť vašu poštu alebo organizovať hračky vašich detí. Keď je čas upratovať, pustite sa do svojho domu tak, ako by to urobil profesionál. Rýchlo upratujte papiere na hromady, topánky hádžte do skríň a drobné predmety ukladajte do košov na neskoršie usporiadanie. Takto môžete riadne vyčistiť povrchy a podlahy. Potom si vyberte iný deň na odstránenie neporiadku.

2. Začnite zhora

V každej miestnosti začnite na najvyššom mieste, napríklad utieraním prachu zo stropných ventilátorov alebo utieraním vysokých políc. Postupujte smerom nadol a všetky omrvinky alebo prach zametajte na podlahu. Pokračujte a uvoľnite prach a nečistoty zo závesov, tienidiel lámp, vankúšov a iných mäkkých povrchov. Ako budete postupovať nadol, všetok prach, chlpy domácich zvierat a nečistoty dopadnú na podlahu, ktorú na konci povysávate.

Mnohí profesionálni upratovači tiež odporúčajú postupovať pri upratovaní: zhora nadol, zozadu dopredu či v jednom smere, napr. zľava doprava. Systematickým dodržiavaním cesty skrátite čas, ktorý strávite hľadaním a rozhodovaním, čo ďalej upratovať. Namiesto toho sa len posúvate ďalej po a nikdy sa nemusíte vracať k niektorej oblasti.

3. Pracujte rýchlo

Profesionálni upratovači pracujú podľa harmonogramu, upratujú rýchlo a efektívne, aby stihli upratať celý dom. S praxou a sústredením môžete aj vy zefektívniť svoje úlohy. Niektorí upratovači dokonca tvrdia, že celý dom zvládnete za hodinu! Hoci to môže byť pravda len v prípade tých najmenších domov, niet pochýb o tom, že je ľahké náhodne stratiť čas a vyhorieť skôr, ako je práca hotová. Ak by ste chceli svoj systém urýchliť, postupujte podľa tohto plánu, ako rýchlo upratať dom pomocou inteligentných tipov, ktoré šetria čas.

4. Zjednodušte si čistiace prostriedky

Naozaj nepotrebujete skrinku prešpikovanú rôznymi prípravkami na každú upratovaciu úlohu. Mnohé základné čistiace prostriedky sa dajú použiť v širokom spektre situácií. Napríklad ocot je lacný, prírodný roztok, ktorý možno použiť na odstránenie mastnoty, dezinfekciu povrchov, lesk skla, vyčistenie odtokov, vyčistenie toaliet, odstránenie škvŕn a dokonca aj na leštenie nábytku.

Pravdepodobne budete potrebovať viac ako len ocot, ale niektorí profesionáli sa spoliehajú len na tri základné čistiace prostriedky, aby zvládli celý dom. Chcete to vyskúšať? Zredukujte svoj čistiaci arzenál na jeden čistiaci a odmasťovací roztok, fľašu s bielym octom v spreji a čistiaci prostriedok na drevo, napríklad citrónový olej.

5. Použite tento zázračný čistiaci roztok

Aj keď ste svoje čistiace prostriedky zredukovali len na niekoľko univerzálnych čistiacich prostriedkov, pri práci v domácnosti sa stále môžete stretnúť s náročnými čistiacimi prácami. Vtedy príde vhod jednoduchý prírodný roztok z octu a jedlej sódy. Dokonca aj profesionáli priznajú, že je celkom zábavné sledovať, ako tieto dve domáce ingrediencie po spojení penia, ale skutočný zázrak sa odohrá, keď roztok použijete na prácu.

Pomocou kombinácie octu a jedlej sódy sa môžete vysporiadať s niektorými z najnáročnejších čistiacich prác v domácnosti. Krásne funguje na všetko od pripálených panvíc až po odtoky zo sprchy.

6. Používajte správne nástroje na utieranie prachu

Ak ste sa niekedy pokúšali utrieť prach v celom dome pomocou niekoľkých handier, viete, že nie sú celkom vhodné na túto prácu. Stačí jeden ťah a máte špinavú handru a množstvo prachu poletujúceho okolo. Namiesto toho investujte do správnych utierok na prach. Ušetríte čas a námahu pri zdolávaní prachu vo vašej domácnosti.

Začnite s ohybnou prachovkou s dlhou rúčkou, ktorá vám pomôže dosiahnuť na stropné ventilátory, svietidlá, vrchné police a iné miesta vo výške. Na jemné starožitnosti a drobnosti je ideálna prachovka s mäkkými štetinami. Nezabudnite, že kefový nadstavec na vysávači je tiež praktický na utieranie prachu, najmä na ťažko prístupných miestach, ako sú vetracie otvory.

7. Neignorujte obávané okenné a sprchové koľajničky

Je úžasné, ako rýchlo sa okenné a sprchové koľajničky zaplnia prachom a nečistotami. Dobrou správou je, že na vyčistenie tejto náročnej oblasti nepotrebujete drahý čistiaci prostriedok ani veľa času. Zaraďte okenné a sprchové koľajničky do svojho pravidelného čistenia použitím roztoku jedlej sódy a octu. Potom už len stará zubná kefka, handra a nôž na maslo sú všetky nástroje, ktoré budete potrebovať na vyčistenie okenných a sprchových dráh ako profesionál.

8. Vyčistite mikrovlnnú rúru parou

Handricky-z-mikrovlakna

Bez ohľadu na to, koľkokrát rodine pripomeniete, aby pred použitím mikrovlnnej rúry zakryli riad, niekto na to vždy zabudne. Vzápätí máte mikrovlnnú rúru postriekanú zaschnutým jedlom, na ktorú je naozaj nepríjemný pohľad a ťažko sa čistí. Nikdy sa nebojte, pretože profesionálni čističi poznajú rýchle triky na čistenie mikrovlnnej rúry, ktoré šetria čas a mastnotu lakťov.

Najskôr ju vyparujte! Naplňte misku vodou a pridajte do nej trochu octu a plátky citróna alebo iného citrusového ovocia. Misku vložte do mikrovlnnej rúry a ohrievajte, kým roztok nezačne vrieť a nenaplní mikrovlnnú rúru parou. Neotvárajte dvierka, ale nechajte mikrovlnnú rúru niekoľko minút odpočívať. Nakoniec jednoducho utrite vnútro mikrovlnnej rúry handričkou z mikrovlákna alebo papierovou utierkou a sledujte, ako sa čiastočky jedla hneď uvoľnia. Vaša mikrovlnná rúra bude vyzerať a voňať sviežo a čisto.

9. Kľudne ju vyčistite v umývačke riadu

Nestrácajte veľa času namáčaním a drhnutím drobných predmetov v domácnosti, ako sú mydelničky, organizéry na zubné kefky, odtoky v umývadle a vložky horákov sporáka. Namiesto toho ich položte na hornú poličku umývačky riadu a nechajte ju urobiť prácu za vás. V umývačke riadu môžete bezpečne umývať takmer všetko, čo je vyrobené z tvrdého plastu, skla, kovu alebo keramiky.

Zaujíma vás, čo ďalšie môžete vložiť do umývačky riadu? Profesionáli tvrdia, že v umývačke riadu možno umývať riad pre domáce zvieratá, drobné záhradné náradie, plastové detské hračky, police v chladničke a mnoho ďalších predmetov. Nevieme ako vy, ale my teraz hľadáme po celom dome ďalšie veci, ktoré by sme mohli naložiť a rýchlo vyčistiť.

10. Čistite vaňu inteligentnejšie, nie ťažšie

Keď ide o čistenie vane alebo sprchového kúta, trochu trpezlivosti je veľká cnosť. Začnite nanesením tenkej, rovnomernej vrstvy čistiaceho prostriedku na kúpeľňu na celú vaňu alebo sprchový kút. Nepotrebujete na to ani špeciálny kúpeľňový výrobok; základný odmasťovací čistiaci prostriedok bude fungovať skvele, ak mu dáte čas na nasiaknutie.

Kým budete čistiť ostatné oblasti, čistiaci prostriedok bude pôsobiť ako kúzlo rozpúšťajúce mydlové usadeniny a telesné oleje. Po niekoľkých minútach čakania jednoducho vaňu vydrhnite a opláchnite teplou vodou. Ak chcete, aby sa vaňa a sprchový kút leskli ako od profesionála, dokončite prácu nanesením jemnej hmly octu a utrite do sucha handričkou z mikrovlákna.

11. Zničte nevzhľadné škvrny na toalete

Prvou radou, o ktorú sa s vami podelí profesionálny čistič, je pravidelné čistenie toaliet skôr, ako sa na nich vytvoria škvrny. Ak ste na túto radu prišli neskoro, možno si myslíte, že potrebujete bielidlo alebo iné silné agresívne čistiace prostriedky spolu s tuhou WC kefou. Môžete však ušetriť čas a námahu a získať skutočne čistú toaletu? Kľúčovými ingredienciami sú papierové utierky namočené v octe a trpezlivosť.

12. Vysávajte všade

Ak ste si mysleli, že vysávač je dobrý len na koberce alebo podlahu, nie je to tak. Profesionálni upratovači vedia, že časovo úsporným tajomstvom je aj vysávanie stien a rohov miestností. Je to najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako pozbierať prach, vlasy a všetky drobné nečistoty vrátane pavučín, ktoré sa rady skrývajú v rohoch. Po vysávaní sa pustite do vytierania všetkých podláh z tvrdého dreva a dlaždíc, pričom začnite od najvzdialenejšieho rohu a vráťte sa späť k dverám.

13. Na všetko používajte utierky z mikrovlákna

Ak chcete upratovať ako profesionál, oplatí sa zaobstarať si veľkú zásobu utierok z mikrovlákna. Týchto viacúčelových zázračných pracovníkov môžete použiť takmer na každý povrch v dome. Ešte lepšie je, že znižujú množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré budete musieť použiť, a zanechávajú povrchy suché a čisté s minimom utierania. Niektorí profesionáli tak silno veria v silu utierok z mikrovlákna, že na čistenie mnohých povrchov používajú len vodu alebo ocot. Jednoducho neexistuje žiadny iný nástroj na čistenie, ktorý by bol taký univerzálny a účinný.

14. Zanechajte každý povrch žiarivý

Keď investujete svoj čas a tvrdú prácu do upratovania svojho domova, zaslúžite si odmenu v podobe obytného priestoru, ktorý nádherne vyzerá, pôsobí a vonia. Profesionálni upratovači vedia, aké dôležité je, aby sa dom doslova leskol, a preto upratovacie práce vždy ukončujú týmto žiarivým trikom. Jednoducho nastriekajte trochu octu na handričku z mikrovlákna a po dokončení každej miestnosti poslednýkrát utrite každý povrch. Nezabudnite na spotrebiče, kľučky, zrkadlá, parapety a podlahové lišty.

15. Čistite pravidelne

Keď sa opýtate profesionálnych upratovačov na ich najlepší tip, väčšina z nich sa podelí práve o túto radu. Upratujte často. V skutočnosti vám profesionáli odporúčajú, aby ste si stanovili pravidelný deň upratovania, najčastejšie raz za týždeň a vyhradili si dostatok času na upratovanie celého domu na jeden záťah.

Pravidelné upratovanie má dve výhody. Po prvé, môžete si vychutnať plody svojej práce. Nie je nič lepšie ako relaxovať v sviežom, čistom dome. Po druhé, v konečnom dôsledku si ušetríte prácu. Je oveľa jednoduchšie upratať väčšinou čistý dom ako čakať, kým sa stretnete so špinavou katastrofou. Pravidelné upratovanie znamená, že nie je čas na hromadenie zvyškov mydla, prachu na ťažko prístupných miestach a iných problémov.

Túžite po čistom domove? Urobte to sami alebo si zavolajte profesionálov

Upratovanie domu nemusí byť obávanou povinnosťou. Ak sa budete riadiť profesionálnymi radami a budete mať nad úlohami kontrolu, môžete sa s touto prácou vyrovnať s istotou. Život v čistom a usporiadanom dome je naozaj lepší. Vďaka čistému domovu budete častejšie pozývať ľudí, užívať si voľné chvíle a budete hrdí na svoje okolie. Samozrejme, môže byť ťažké nájsť si čas a energiu na udržiavanie čistoty v domácnosti tak, ako by ste chceli. Keď potrebujete pomoc, neváhajte zavolať profesionálov, aby váš dom bol svieži a žiarivý. Aj keď môže byť upratovanie vlastnej domácnosti satisfakciou, je to tiež čarovný pocit, keď prídete domov do krásne, profesionálne uprataných miestností.

Zaujímalo vás niekedy, koľko stojí profesionálne upratovanie vášho domova? Zavolajte nám a vyžiadajte si cenovú ponuku. Radi vám povieme všetko o našich službách. Už nebudete potrebovať žiadne tajomstvá, keď budú vašu domácnosť upratovať vyškolení profesionáli.

1.

Opätovne používajte, redukujte, recyklujte

Používanie prírodných a ekologických čistiacich prostriedkov je lepšie pre váš domov a našu planétu.

Zistiť viac
2.

Pravidelné upratovanie domácností

Všetci potrebujeme niečo, na čo sa môžeme spoľahnúť.

Zistiť viac
3.

15 tipov na čistenie domácností od profesionálov

Kto sa necíti lepšie, keď príde domov do čistého, usporiadaného domu bez neporiadku?

Zistiť viac
Top